De 3 första gångerna kommer en handledare att vara med för att visa hur samtalsmetoden Rundan fungerar samt dela annan viktig information. Därefter är gruppen självgående och fortsätter så länge ni önskar.
OBS! Innan du bokar din plats tänk på att det är mycket viktigt att du verkligen både vill, kan och prioriterar ditt deltagande i den här Självhjälpsgruppen.
Om temat: Hjärntrötthet
Känner du dig ofta trött i huvudet, trots att du kanske inte har gjort särskilt mycket? Upplever du att koncentrationen sviktar, att intryck blir överväldigande eller att energin plötsligt tar slut?
Hjärntrötthet kan påverka livet på många olika sätt. Sådant som tidigare kändes enkelt kan plötsligt kräva mycket energi. Att umgås med andra, följa ett samtal, hantera ljud och intryck eller klara vardagens sysslor kan ibland kännas som en stor utmaning.
Hur påverkar hjärntröttheten din vardag, dina relationer, din självkänsla och dina möjligheter att göra det du vill? Hur känns det när omgivningen inte riktigt förstår en trötthet som inte alltid syns utanpå?
Kanske känner du igen dig i att behöva planera din energi, välja bort sådant du egentligen vill göra eller känna frustration över att inte orka som tidigare. Kanske upplever du också sorg, skuld eller en känsla av att inte räcka till.
I den här Självhjälpsgruppen möts vi i ett tryggt och tillåtande sammanhang där du får möjlighet att dela dina tankar, känslor och erfarenheter i din egen takt.
Här finns utrymme att prata om både det som är svårt och det som fungerar. Om att hitta balans mellan aktivitet och återhämtning, om att sätta gränser, om förväntningar från sig själv och andra och om att försöka acceptera sina egna behov.
Kanske längtar du efter att möta andra som förstår hur det känns när hjärnan inte riktigt orkar, utan att behöva förklara eller försvara dig.
Genom att lyssna och dela erfarenheter kan vi känna igen oss i varandra, upptäcka nya perspektiv och få en större förståelse för både oss själva och vår situation.
Här finns ingen prestation, inga krav på att ha svar eller lösningar. Du behöver inte orka prata hela tiden eller vara på något särskilt sätt. Du får delta utifrån dina egna förutsättningar.
Här finns plats för både frustration och hopp, för det som känns tungt och för de små sakerna som gör skillnad i vardagen.
Här finns utrymme för allt som är du – utan dömande.
Här blir du sedd och hörd.
Kom och dela dina tankar och känslor tillsammans med andra som har liknande erfarenheter i en Självhjälpsgrupp på Självhjälpshuset.
Du är inte ensam!
Observera: En Självhjälpsgrupp är ingen kurs utan bygger på vår tro att varje människa är expert på sitt eget liv och har svar och kunskap inom sig för vad hen behöver.
Att få sätta ord på sina känslor och tankar tillsammans med att höra andra berätta utifrån liknande erfarenheter ger ofta svar på frågor som underlättar för individen.
Effekterna för de flesta är ökad livskvalitet, känsla av egenmakt, stöd och gemenskap.
I Självhjälpsgruppen är ingen professionell expert med utan den styrs helt utifrån deltagarna.
Viktigt är att Självhjälpsgrupper inte ersätter traditionell vård, som ibland är nödvändig för att hantera ohälsa, och ses som ett komplement som kan vara oerhört värdefullt i förebyggande syfte och som efterstöd.
Att gå i Självhjälpsgrupp
Vi rekommenderar att du prioriterar att vara med minst 5 gånger i Självhjälpsgruppen innan du beslutar om det kommer att hjälpa dig. Självhjälpsgrupper är inte som att gå en kurs eller andra formella utbildningar. För vissa är redan första tillfället en fantastisk upplevelse medan det för andra kan ta några tillfällen innan de får den upplevelsen.
Efter 5 tillfällen brukar många känna att de har fått nya perspektiv, ökad förståelse för sig själva och mycket nytta av att dela erfarenheter med andra. Några beskriver till och med att Självhjälpsgruppen har haft en avgörande betydelse i deras liv.
Efter det vill många fortsätta för att uppnå ännu mer positiv förändring.
Vi rekommenderar därför alla att boka in de kommande 5 tillfällena i sin kalender och prioritera sitt deltagande.
Efter dessa fem gånger kan gruppen tillsammans prata om hur de vill fortsätta.
Läs mer på vår hemsida:
Självhjälpshuset – Du är välkommen som du är
|